Concursul „Be Innovator” – Ediția a II-a & Simpozionul Științific Studențesc „StudING 2025” – Ediția I, 27 noiembrie 2025
Două evenimente, un singur obiectiv: susținerea tinerilor inovatori în științele inginerești
În acest an, Facultatea de Inginerie a găzduit două competiții dedicate studenților și masteranzilor pasionați de cercetare, tehnologie și dezvoltare profesională.
Concursul „Be Innovator” – Ediția a II-a
Evenimentul a oferit participanților șansa de a-și demonstra ideile, de a-și testa abilitățile tehnice și de a prezenta proiecte cu aplicabilitate reală. Printre domeniile abordate s-au numărat sisteme de control, electronică, IT, cyber security, mecanică, energetică, mediu și managementul calității.
Jurizarea s-a făcut pe criterii de claritate, rigoare științifică, originalitate și potențial de transfer tehnologic, iar cele mai reușite lucrări au fost premiate.
Simpozionul Științific Studențesc „StudING 2025” – Ediția I
Organizat în 27 noiembrie 2025, simpozionul a reunit studenți, masteranzi și doctoranzi interesați de cercetare inginerească. Participanții au prezentat lucrări științifice, modele de simulare și demonstrații, beneficiind de feedback din partea cadrelor universitare și a specialiștilor din industrie.
Cele mai bune lucrări au fost recompensate cu Premiul I, II, III și Mențiune, iar rezumatele vor fi publicate într-o broșură digitală.
Ambele evenimente au avut același rol: încurajarea inovației, a colaborării interdisciplinare și a formării unei generații noi de ingineri pregătiți să contribuie la tehnologiile viitorului.